Wisłoka Dębica - strona nieoficjalna

ZKS Stal Sanok - KS Wisłoka Dębica
Ładowanie...

Zaloguj się, aby typować.
Lp. Osoba Pkt.
1. podlas96 60
2. kasztan12348 15
3. TyGryS19ksw08 3
4. bambo1908 0
5. ZyGa_17 0

Zyga

Historia Klubu

100lat by mungo

Na początku dwudziestego stulecia, kiedy to w Polsce dopiero rodziła się idea sportowej rywalizacji, powstają pierwsze kluby i organizacje, skupiające wokół siebie ludzi chętnych do uprawiania różnego rodzaju dyscyplin sportowych. Jednymi z pierwszych, które przetrwały do dzis są krakowskie kluby "Wisła" (1906) i "Cracovia" (1906). W naszym okręgu, w pierwszej dekadzie XX wieku powstaje również rzeszowska "Resovia" (1905), "Tarnovia" (1909), "Sandecja" (1910), "Czarni" Jasło (1910) i "Wisłoka" (1908). Początki istnienia "Wisłoki" związane są ze sportową sekcją "Czarnych" przy dębickim gimnazjum. Nazwa "Wisłoka" pojawiła się trochę później, od rzeki przepływającej przez miasto Dębica. Grano przede wszystkim w piłkę nożną, a stawką w meczach oprócz miana zwycięzcy były: worek jabłek, czy zsiadłe mleko. Rywalizowano z takimi klubami jak: "Kruki" Mielec, "Bar-Kochba" Rzeszów, "Czarni" Jasło. Sport w Dębicy zaczął się dynamicznie rozwijać. Powstawały coraz to nowe sekcje, tj. saneczkarstwo, gimnastyka, tenis ziemny, lekka atletyka. Gdy sekcja piłki nożnej w Dębicy osiągnęła przyzwoity poziom, wypożyczano niektórych zawodników do Resovii na ważniejsze mecze międzynarodowe. Wybuch pierwszej wojny światowej przerywa działalność klubu na siedem lat. Dopiero w 1921 roku wznowiono działalność klubu. W 1922 roku Towarzystwo Sportowe "Wisłoka" zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń sportowych. Od tego czasu drużyna piłkarska rozpoczyna regularne rozgrywki w podokręgu tarnowskim. Na mecze jeżdżono czym się dało. W 1928 roku doszło do połączenia się dwóch klubów: TS "Wisłoka" i TG "Sokół". W czasie swej działalności Piłkarzom "Wisłoki" udało się awansować do klasy B (jak na dzisiejszy czas - druga liga, z tym że rozgrywki toczyły się w podokręgach) i nie wykorzystała szansy awansu do klasy A w meczu z tarnowskim "Metalem". W 1932 roku doszło nawet do spotkania z Cracovią Wraz z wybuchem wojny w 1939 roku sportowe rozgrywki odbywają się w konspiracji przed okupantem. W czasie wojny ginie wielu działaczy i sportowców związanych z klubem. Początki okresu powojennego, to przede wszystkim zmiany w strukturze klubu. W 1948 roku przyjęto nową nazwę klubu Klub Związkowy "Spójnia - Wisłoka" przy Zakładach Mięsnych w Dębicy. W 1952 dochodzi do połączenia z klubem "Unia" przy Zakładach Przemysłu Gumowego. W 1954 powstaje sekcja zapaśnicza, która w 1962 roku zdobywa awans do II ligi. W 1957 powstała sekcja kolarska, a w 1958 roku powołano do życia sekcje lekkiej atletyki i bokserską. Pierwszy poważny sukces zaliczany na konto klubu wi±że się z osobą Czesława Korzenia, który w 1960 roku zdobywa brązowy medal na Mistrzostwach Polski. W 1961 roku kolejna fuzja, tym razem ze "Stalą" Dębica i "Chemikiem" Pustków. W 1962 roku zapaśnicy Wisłoki wywalczyli awans do drugiej ligi, aby trzy lata później znaleźć się w ekstraklasie. W 1965 rozpoczyna swą działalność drużyna siatkówki. W sezonie 1971/72 piłkarze Wisłoki wywalczyli awans do drugiej ligi. Przyszedł w końcu czas, kiedy pod nazwą "Wisłoka" zjednoczono kilka sekcji. W roku 1977 były to sekcje:
- zapasów i piłki nożnej ("Wisłoka Stomil")pod patronatem "Stomilu",
- boks ("Wisłoka Morsy") pod patronatem Przedsiębiorstwa Przemysłu Chłodniczego,
- sporty lodowe ("Wisłoka Śnieżka") pod patronatem Wytwórni Urządzeń Chłodniczych,
- podnoszenie ciężarów ("Wisloka Społem") pod patronatem Zakładów Wytwórczych "Społem",
- siatkówka pod patronatem Zakładów Mięsnych w Dębicy.
Oprócz tego już nie w ramach "Wisłoki", ale pod patronatem DZOS "Stomil" działały sekcje: kolarska, kierowców rajdowych i turystyczna.

Podoba się Wam nowe "Top" strony ?

Poniedziałek-15:30 (euroboisko)

wtorek-17(orlik)

czwartek-16:30(euroboisko)

pon.

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Nie wprowadzono danych o ostatnich meczach.

Juniorzy » I liga